کتابخانه تحقیق

مفهوم عقب ماندگي ذهني از ديدگاه متحولي پياژه، تعريف عقب ماندگي ذهني، عوامل مؤثر در سازگاري
اطلاعیه های سایت

DOC
تأثیرات منفی سازگاری اجتماعی مادران دارای کودک عقب مانده
doc
آذر ۲, ۱۳۹۶
57 صفحه ورد
50,000 ریال
خرید Word

تأثیرات منفی سازگاری اجتماعی مادران دارای کودک عقب مانده


تأثیرات منفی سازگاری اجتماعی مادران دارای کودک عقب مانده

تحقیقی کامل، قابل ویرایش در قالب ۵۷ صفحه ورد به همراه منابع و توضیحات در مورد مفهوم عقب ماندگی ذهنی از دیدگاه متحولی پیاژه، تعریف عقب ماندگی ذهنی، عوامل  مؤثر در سازگاری، دیدگاه‏ها در مورد سازگاری اجتماعی، دیدگاه انسان گرایی و… می باشد.

تعریف عقب ماندگی ذهنی:

مهمترین مشخصه عقب ماندگی ذهنی، کارکرد ذهنی عمدتاً پایین‏تر از متوسط است که با محدودیت‏های مهم در کارکرد انطباقی در حداقل دو مورد از مهارت‏های سازشی زیر همراه است:مراقبت از خود، زندگی خانوادگی، مهارت‏های اجتماعی و میان فردی، بهره برداری از منابع اجتماعی، خودگردانی، مهارت‏های کارکردی تحصیلی، کار، اوقات فراغت، بهداشت و ایمنی…

خصوصیات خانواده دارای کودک معلول:

سه خصویت اساسی که معمولاً توسط والدین کودکان معلول عنوان می‏شوند و این خانواده‏ها را از خانواده‏های کودکان عادی جدا می‏کنند عبارتند از: بار مراقبتی زیاد: بزرگ کردن یک کودک مبتلا به ناتوانی با فشارهای هیجانی، فشارهای جسمی و همچنین فشارهای مالی بالایی همراه است.پدران در بیشتر خانواده‏ها پدران نسبت به مادران کمتر درگیر تکالیف مراقبتی خاص کودکان هستند….

تأثیر کودک معلول بر واکنش‏های اولیه والدین:

وجود کودک عقب مانده بی‏شک مسایل و مشکلاتی را در خانواده‏ها ایجاد می‏کند. به خصوص اگر سایر کودکان دارای هوش طبیعی باشند. واکنش پدر و مادر نسبت به کودکان خود یکسان نخواهد بود و غالباً بستگی به میزان عقب ماندگی کودک، موقعیت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی خانواده، خصوصیات شخصیتی والدین، وضعیت راهنمایی پزشک، روانشناس و سایر عوامل دارد (سلیمی اشکوری،۱۳۶۶)….

سازگاری اجتماعی:

سازگاری و هماهنگ شدن با خود و با محیط پیرامون خود برای هر موجود زنده یک ضرورت حیاتی است. تلاش روزمره همه آدمیان نیز عموماً بر محور همین سازگاری دور می‏زند. هر انسانی، هوشیارانه یا ناهشیارانه می‏کوشد نیازهای متنوع و متغیر و گاه متعارض خود را در محیطی که در آن زندگی می‏کند، برآورده سازد. این نیازهای فطری و اکتسابی به مثابه نیرویی پر فشار آدمی را بر می‏انگیزانند….

عوامل  مؤثر در سازگاری:

سازگاری رضایت بخش فرد با موفقیت‏های اجتماعی عمده زندگی، به طور مستقیم با میزان ارضای همه نیازهای اساسی مرتبط است. نیازها و ارضاء آنها به خصوص بستگی دارد به ادارک افراد با توجه سن، جنس،‌ استعدادهای ارثی و فرهنگی، طبقه اجتماعی، شغل، محل جغرافیایی، تعلیم و تربیت، تجارب و سازگاری‏های زندگی اشخاص دیگر در محیط فرد تغییر پیدا می‏کند…

 

 نوشته شده توسط : مریم محمدیدیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.