کتابخانه تحقیق

نهضت مشروطيت و نهضت ملي شدن صنعت نفت، بررسی شرایط اجتماعی سیاسی
اطلاعیه های سایت

DOC
نهضت مشروطیت و نهضت ملی شدن صنعت نفت
doc
آبان ۲۵, ۱۳۹۶
16 صفحه ورد
20,000 ریال
خرید Word

نهضت مشروطیت و نهضت ملی شدن صنعت نفت


نهضت مشروطیت و نهضت ملی شدن صنعت نفت

تحقیقی قابل ویرایش در قالب ۱۶ صفحه ورد به همراه توضیحات در مورد نهضت مشروطیت و نهضت ملی شدن صنعت نفت و انقلاب بزرگ اسلامی می باشد.

مقدمه:

انقلاب اسلامی ایران که در ۲۲ بهمن ماه ۱۳۵۷ با پیروزی بر رژیم پهلوی و تلاشی حکومت شاهنشاهی و ارد مرحله جدیدی از زندگی خود گردید، دارای یک سابقه ۱۵ ساله و نزدیک یک به یکصد سال تجربه مبارزاتی می‌باشد با پایان یافتن سال ۱۳۴۰ و فوت مرحوم آیت‌ا… العظمی بروجردی و آیت ا… کاشانی و تلفیق زعامت «سیاسی و مذهبی» در نزد امام خمینی نطفه انقلاب اسلامی ایران منعقد شد….

بررسی شرایط اجتماعی سیاسی ایران و جهان در دوران منتهی به مشروطیت:

در این دوره علائم آشکاری از سه جریان اصلی در تاریخ ایران و طبعاً مرتبط با یکدیگر بتدریج صفحات تاریخ را آکنده ساخته است. از نظر اهمیت اگر اولین جریان این دوره را رشد نیروهای مردمی برای دستبابی به پاره‌ای از حقوقی که آن زمان جزء تفکیک ناپذیر دستگاه سلطنت و شخص شاه به شمار می‌آمد….

نهضت ملی:

رفتن رضاخان بار دیگر فرصت تازه‌ای برای رهائی نیروهای مردمی و شکل‌گیری گرایشهای گوناگون بدست داد. این بار نیز چون به هنگام مشروطه، ایران با توجه به دیکتاتوریهای حاکمه، دستخوش جریانات فکری گوناگون و ضعف ناشی از نبود رجال شایشته سیاسی مذهبی گردید. طبع دیتکتاتوری، سرکوبی نیورهای شایسته و جایگزینی آنها با افرادی بی‌مایه و مطیع است. حکومت رضاخانی در اینه مهم هیچ کوتاهی نکرد…..

بیگانگان و مسئله نفت ایران:

نفت تنها برای کشور روسیه شوری حائز اهمیت نبود، بلکه اصولاً  نام ایران برای جهانیان با نفت مترادف شده بود. از هنگام کشف و استخراج نفت در ایران انگلیس سیطره خود را برای دسترسی به این ماده‌ حیاتی گسترانده بود. بعضی را اعتقاد بر این است که دخالت انگلیس در مشروطه ناشی از سیاستهای نفتی این کشور بوده است. در قبل دیدیم که یکی از مهمترین اقدامات رضاخان انعقاد قرار دارد. نفتی ۱۹۳۳ با انگلستان و یا به تعبیر دیگر تمدید قرار داد دارسی به مدت ۶۰ سال و با بهائی ارزانتر بود….

 

 نوشته شده توسط : مریم محمدیدیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.