کتابخانه تحقیق

ولايت فقيه از ديدگاه امام خمينی، ماهيت جهان‌بيني توحيدي در ديدگاه متفكران مسيحي و امام‌خميني،
اطلاعیه های سایت

DOC
ولایت فقیه از دیدگاه امام خمینی
امتیاز 5.00 ( 1 رای )
doc
آذر ۸, ۱۳۹۶
44 صفحه ورد
50,000 ریال
خرید Word

ولایت فقیه از دیدگاه امام خمینی


ولایت فقیه از دیدگاه امام خمینی

تحقیقی کامل مربوط به درس اندیشه اسلامی، قابل ویرایش در قالب ۴۴ صفحه ورد به همراه منابع و توضیحات در مورد ماهیت جهان‌بینی توحیدی در دیدگاه متفکران مسیحی و امام‌خمینی، دستگاه رهبری در دیدگاه متفکران غرب و امام‌‌خمینی، گفتمان رهبری در اسلام، خلافت، سلطنت، امامت، سیری در تکوین اندیشه‌های امام خمینی و… می باشد.

ماهیت جهان‌بینی توحیدی اسلام:

در ابتدا قبل از اینکه به موضع مشروعیت ولایت فقیه از دیدگاه امام خیمنی (س) بپردازیم باید ماهیت جهان‌بینی توحیدی را در مکتب اسلام و ضرورت وجود حکومت و دستگاه رهبری را از منظر و دیدگاه امام خیمنی در مورد بررسی و کنکاش قرار دهیم:در جهان‌بینی توحیدی اسلام برخلاف جهان‌بینی توحیدی مسیحیت آنچنانکه متفکران و روحانیون مسیحی عصر روشنگری درابتدا به آن تصریح کرده‌اند…

دستگاه رهبری در دیدگاه متفکران غرب و امام‌خمینی:

شاید یکی از سوالات مهمی که در طی تاریخ حیات بشر، با آن برخورده است، این بوده است حکومت مطلوب برای پاسخگویی به نیازهای فراوان بشری در طول حیات خود چیست؟ و چه کسی یا چه کسانی و یا به عبارت بهتر چه کسی و یا چه گروهی می‌توانند آرزوی دیرین بشر را برای رساندن او به سعادت و خوشبختی و آزادی و عدالت و صلح برآروده نمایند؟

ولایت عامه فقیه:

از نظریه پردازان این ایده؛ می‌توان به مرحوم ملااحمد نراقی و مرحوم صاحب جواهر و مرحوم آیت الله بروجردی؛ اشاره کرد. بر پایه این دیدگاه؛ کلیه اختیارات پیامبر (ص) و ائمه معصومین؛ به فقیه جامع الشرایط در عصر غیبت انتقال می یابد.او استحقاق دارد در کلیه امور مربوط به اصلاح دین و دنیای مردم و نظام اجتماعی آنها که عقلاً و عرفاً لازم الاجرا به شمار می آیند، دخالت و اعمال ولایت نماید….

نظریه خلافت مردم با نظارت مرجعیت:

این نظریه توسط حضرت آیه‌الله محمدباقر صدر (۱۳۵۳-۱۴۰۰) ارائه شده است. بر پایه این نظریه حاکمیت از آن خداست و اوست انسان را آزاد آفریده است و او را حاکم بر سرنوشت خویش قرار داده است. و امت حاکمیت خود را براساس مشورت همگانی و اکثریت آراء، تعیین می‌کند…نوشته شده توسط : مریم محمدیدیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.